Bülbül’üm..Bülbül’sün

Yine güzeldi, yine hüzünlü, yine sevgi yüklü, yine yine yine..

Kristin Hannah’ın insanın yüreğine dokunmayı bilen, seni kolundan, bacağından şiddetle yaka paça tutup, en çokta kalbini söküp hikayenin içine sürüklemesi değişmez bi gerçek sanırım..

Bu öyküde de tam öyle oldu. Her satırda kendimi o anları yaşarken, o acılara şahit olurken buldum. Oturduğum koltuktan kalktım taa Fransa’lara gittim, zamanda yolculuk yapıp Viann ve Isabelle ile 2.Dünya Savaşı’nın o berbat günlerini yaşadım..

Bi yanım hep Isabelle oldu. Karşı koydum yaşananlara, isyan ettim tüm dünyaya. Yılmadım, savaştım doğru bildiğim ne varsa onun uğruna. Uğrunda canımı hiçe saydığım davalarım oldu bu hayatta. İnançlarımı ,amaçlarımı herşeyden üstün kıldım.

Ama bi yanım hep Viaan kaldı. Ailesi, yuvası, sevdikleri uğruna herşeyini feda etmeye hazır fedakar, cefakar insan. Sustukları, susup içine attıkları, içine atıp katlandıkları.. “Kim olsa aynısını yapardı, çaresizlik bambaşka bişey” dedirten çaresizliği..

2 kardeş, aynı aileden ama 2 bambaşka insan. Okurken aslında içimizde bu 2 ruhada ait bişeylerin aynı bedende var olduğunu keşfetmek. Mücadeleci yanımızla günün birinde duyduğumuz gurur ve fedakarlıklarımız sonucu sahip çıktığımız değerler..

Nasıl bi insan olursak olalım, nasıl bi yolda yürürsek yürüyelim, günün birinde aynı sokakta buluşucaz. Kaçınılmaz son. İşte bütün mesele o gün geriye dönüp baktığımızda ne hissediyor olucağımız. Bülbül’ün melodisi hala kulaklarımızdaysa, yüzümüzde minikte olsa bi gülümse varsa; çok şükür yürünen o yollara..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.