“Çimenin yeşilinde, Gökyüzünün mavisinde saçlarımı hatırla..”

Mavi saçlı kız. Tiyatrocu Mehmet Çerezcioğlu’nun kanserden vefat eden kızı Burçak’ın günlüğü. Yıllar sonra bir kitabı 2.kez okumak ama bambaşka hislerle. Ama acı ve hüzün hep baki.

İlk okuduğumda henüz 12 yaşındaydım. Burçak’ın öldüğü yaştan bile küçük. Ozamanlar kendimden sadece 3-4 yaş büyük birinin okadar hayat doluyken bunca acıyla yok olup gidişini büyük bi hayret içerisinde okumuştum. Yaşadığı hayata özendiğim anlar olmuştu okurken. Çünkü çocuk aklıydı bendekide. O yaşta geç saatlere kadar arkadaşlarla takılmak, yurt dışına çıkabilmek, saçını boyatabilmesi ve daha bi dolu şey. Bende büyüyünce bunları yapabilicekmiyim hayali. Ve sonrası ya onun gibi bende yeterince büyüyemeden ölürsem korkusu…

Şimdi üstünden 20 yıl geçti. Şimdiki aklımla okuyunca o küçük kıza sadece üzülebiliyorum. Yazdıkları hissettikleri okadar saf ve çocukça geliyorki. Ve keşke hiç arkadaşı olmasa, keşke evden dışarı dahi çıkmasa ama yaşayabilseymiş diyorum. Zamanında özendiğim şeyler aslında çocukça bi yaşammış. Son günleri mutlu geçirmesi adına sunulmuş bi özgürlükmüş. Yıllar sonra farklı bi gözle bakmak iyi geldi. Bazı kitapları ikinci kez okumak herzaman yeni bir bakış açısı sunar insana. Değişim ve büyümek bu galiba..

Onca yılda geçse eminimki ailesinin acısı hep ilk günki gibidir. Allah onlara sabır versin. Başkada bişey denmez bu duruma çünkü evlat acısına sözler kifayetsiz..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.