Liebster Blogger Ödülü

Günlerden bir gün bildirim kutumda değişik bir şey gördüm. Liebster Blogger Ödülü falan yazıyordu. Bunu ilk kez duymuş olan biri olarak “ne olaki bu acep?” diye bir bilene danışmak zorunda kaldım. Çünkü blogger cahilliği tamda bunu gerektirirdi. Kırk yılın başı iki satır yazdık diye blogger olmadık heralde. BloggerCIK diyelim biz ona. Bir bilende yüce GOOGLE olurki, önüme bir sürü Liebster Ödül konuşmaları, soruları seriverdi anında. Ve ben bilgilenmek amacı ile milattan önceki yazıları ve kişileri bile okudum. Öğrenmemek ayıp değildi ve zaten okumayı sever idim. Sonuç; güzel bir şey imiş bu Liebster, öğrenmiş oldum ve beni buna aday gösterdikleri için hafiften kendimle gurur falan duydum. Ama bunu kendi kendime yaptım. Çünkü ortada şımarılacak bir başarı yoktu henüz.

Beni aday gösteren asli68.wordpress.com

Yazılarını sürekli takip ettiğim ve gerçekten çok sevdiğim bir sayfa olur kendileri. Beni adaylarından biri olarak seçtiği için kendisine çok teşekkür ederim. Bu teşekkür için çok geç kaldım hatta onun için ayrıca özür diliyorum kendisinden huzurlarınızda ama ancak fırsat bulabildim bu konuda oturup birşeyler yazabilmek için..

Sayfamda genelde okumuş olduğum kitap yorumları oluyor. Kendimce, bana hissettirdiklerince, tamamen beni içeren yorumlarım oluyor. Yani öyle klasik şu kitap şöyle böyle diyerekten övüp yada karalayıp geçmek gibi değil. Kitap dışında arada bir çevremdeki olaylara bakış açım yada kendi hissi durumlarımı içeren bir sayfa. Böyle tanımlamaya kalkıncada acaba ne yazıyodumki ben oldum bi an ama ortaya karışık diyelim kısacası..

Beni bırakıp hemen Liebster mevzusuna geri dönelim.Öncelikle kendine has kuralları varmış bu ödülün onlardan bahsedelim. Ödül bu yani kuralsız olacak hali yoktu dimi? Lütfen bi dikkat edelim buralara.

The Liebster Blogger Ödülü Adaylığı için Kurallar:

1-Sizi aday gösteren kişiye teşekkür edin ve başkalarının bulabilmesi için bloglarına bir bağlantı sağlayın.

2-Sizi aday gösteren blog yazarı tarafından sorulan soruları yanıtlayın.

3-Diğer blog yazarlarını aday gösterin ve onlara 11 yeni soru sorun.

4-Blog gönderilerinden birine yorum yaparak adayları bu konuda bilgilendirin.

5-Kuralları listeleyin ve yayınınızda ve / veya blog sitenizde bir Liebster Blogger Ödülü logosu gösterin.

Kuralları hepbirlikte öğrendiğimize göre şimdi cevaplamam gereken sorulara geliyorum. Hadi bakalım başlıyoruz.

asli68.wordpress.com bana neler sormuş ve ben ne cevaplar vermişim acaba?

azsonraaaa….

Ne oldu da bir blog açmalıyım dedin?

Blog sayfalarını okumayı oldum olası çok sevmişimdir. Böyle hiç tanımadığım insanların olaylara bakış açılarını, duygularını, tavsiyelerini, dertlerini vs. okumak ve kendime farklı duygu ve görüş açısından tüm bunları zihnimin bi yerinde depolamayı çok severim. Çünkü insana at gözlükleri ile değilde başkalarının gözüylede hayata bakabilmeyi sağlıyor. Empati falan diyorlar ya adına işte ben onu çok seviyorum. Canım empatim..

Kitap yorumlarına genelde ben kendim o kitabı okuyup bitirdikten sonra bakmayı tercih ederim. Öncesinde yorumlardan etkilenip ön yargılı okumaktansa, ben bitirdikten sonra yorumlara bakıp benimle aynı düşüncede olanlar varmı diye kontrol etmek daha eğlenceli. Yada benim hiç farkına varmadığım noktaları farkettirmeleri ve yeni bir bakış açısıyla kitaba dönüp bakabilmek değişik oluyor. Bir gün dedimki kendi kendime neden bende okuduğum kitaplar hakkında yorum yapmıyım ki? Çokta zor olmasa gerek deyip böyle birşeye kalkıştım ve bence güzelde oldu..

Yazmak ve yayınlamak senin için ne ifade ediyor?

İlk zamanlar hafiften bi utanırdım. Çokmu saçma şeyler yazdım acaba, okuyan ne düşünmüştür? Kurduğum cümle yanlış anlaşılmışmıdır? Hatta cümlem anlaşılmışmıdır? Kafamda deli sorular.. Ama zamanla bu durumu aşıp yazdıklarımı okuyan olsun olmasın kendime kalıcı bir şeyler bırakabilmek adına yazdığımı farkettim. Ve birşeyler yazıp paylaşabiliyor olmak beni mutlu etmeye başladı. Çok sık yazamıyorum tabi keşke zaman ayırabilsem..

Mutlaka okumalısın dediğin kitap(lar) hangisi olurdu?

Beğendiğim kitapları zaten ‘okumanızı tavsiye ediyorum’ diyerek özellikle belirtiyorum yazılarımda. Debbie Macomber ve Kristin Hannah özellikle takip ettiğim yazarlar mesela. Ama mutlaka okuyun demek için şuan aklıma ilk gelen kitap Michael Ende- Bitmeyecek Öykü kitabı olabilir

Bu Blogger ödülü sana ne kazandırır ?

Yazma konusunda kesinlikle bir motivasyon kaynağı olabilir. Takipçi sayım artabilir ve yeni kişilere ulaşabilirim. Sayfalar arası tanıtım, bağ kurma, iletişim, motive açısından güzel bir etkinlik.

İzlemeden ölme dediğin film(ler)?

Yukarı Bak filmi. Şuan ilk aklıma gelen o oldu. Animasyon filmleri severim.

Hayal kırıklıklarında hayata nasıl tutundun?

Kırıldığı an bu defa tutunacak bir yer kalmadı gibi geliyor her defasında ama biraz zaman geçince bir kapı aralanıyor, bir ışık yanıyor mutlaka. Kırılan yer onarılmıyor hep can yakmaya devam ediyor ama dahada güçleniyor insan sanki yaralarına inat. Başkasıda aynı yerden kıramasın diye ya yaralar gizleniyor yada “bak buramda yara var zaten ben alışığım, bana bunlarla gelmeye kalkma boşa” diye zırhını kuşanıyor insan. Değişik haller, değişik koruma kalkanı. Ama hepsi kırıklarla mücadele için.. Arada kırıkları aldırıp kurtulmak şart tabi buarada..

Blog kişisel bir alan mı popüler kültürün bir yanılgısı mı?

Benim için kişisel bir alan olmakla başladı. İlk yazılarım hatta “sevgili günlük” tarzı şeylerdi. “Biriyle” paylaşamadığım duygu ve düşünceleri “birileriyle” paylaşmak değişik bir duygu. Ama sonra paylaşımlara beğeni, takip, yorum gibi dönüşler alınca bir bütünün parçası gibi hissetmeye başladım. Takip etmek, takip edilmek bu bütünü oluşturan en temel şey ve hoşuma gidiyor sanırım..

Şu sebepten daha çok yazmalıyım dediğin oluyor mu?

Evet oluyor hemde hergün. Ama zaman ayırabiliyormuyum? Hayır. Sadece kitap okuyup bitirdikçe değilde daha çok günlük yaşama dair konulara değinmek, detaylarda boğulmak, güncel mevzulara karşı tutumumu paylaşabilmeyi çok istiyorum. Daha çok blog keşfedip takip edebilmeyi istiyorum hatta. Ve yazdıklarım birilerine ulaşsın ve daha çok takip edilebileyim..Ama ancak bukadar yapabiliyorum şimdilik. 

İnsan şunu yapmadan ölmemeli dediğin oldu mu?

Çok uç şeyler gelmiyor aklıma şuan yada bu mutlaka olmalı insanın hayatında diyebileceğim bir şey yok. Herkesin yaşamdan zevk alma şekli başka sonuçta, yada yaşamdaki öncelikleri, mutlulukları.. Ama bir evcil hayvanı olmalı mutlaka diye düşünüyorum. Hiç evcil hayvanı olmamış, o duyguyu tatmamış bir insanla aynı dili konuşamayız gibi geliyor. İnsanı kesinlikle başkalaştıran bir sorumluluk ve paylaşım çünkü..

Başkalarını okumanın faydası nedir senin için?

Olaylar karşısında farklı bakış açıları edinmemi sağlıyor öncelikle. İnsanlara yada durumlara karşı önyargılı yaklaşmamı engelliyor. Farklı açılardan bakabilmeyi seviyorum. Sadece benim gibi düşünen insanlarla sabit bir görüşe takılı kalmaktansa karşıt görüşlerin sebeplerini öğrenmek beni mutlu ediyor. Hatta duygu ve düşüncelerimde yanılıyor olduğumu keşfetmek duygusu bile kişisel gelişim açısından çok faydalı bence. 

Seni en iyi tanımlayan bir cümle?

“Çok mu dertsiz duruyorum uzaktan bakınca
Çok mu kalender sandınız dert anlatmayınca” demiş Candan Erçetin. Çoğu zaman insanlara cevap olarak bağıra bağıra söylemek istediğim şarkı yada cümle bu galiba.. Anlayana tabi..

Benim cevaplarım bittiğine göre şimdi adaylara sorulacak sorulara geldi sıra. Yeni sorular bulamadığım için bana sorulanların aynılarını cevaplamanızı rica ediyorum.

1- Ne oldu da bir blog açmalıyım dedin?

2- Yazmak ve yayınlamak senin için ne ifade ediyor?

3- Mutlaka okumalısın dediğin kitap(lar) hangisi olurdu?

4- Bu Blogger ödülü sana ne kazandırır ?

5- İzlemeden ölme dediğin film(ler)?

6- Hayal kırıklıklarında hayata nasıl tutundun?

7-Blog kişisel bir alan mı popüler kültürün bir yanılgısı mı?

8- Şu sebepten daha çok yazmalıyım dediğin oluyor mu?

9- İnsan şunı yapmadan ölmemeli dediğin oldu mu?

10- Başkalarını okumanın faydası nedir senin için?

11- Seni en iyi tanımlayan bir cümle?

Adaylarıma şans ve başarı diliyorum.

 Sevgilerimle

hep5yasinda.com

thelliablog.wordpress.com

sapholipes.home.blog

fatmazbyndr.home.blog

duslerimekal.wordpress.com

Liebster Blogger Ödülü” için 2 yorum

  1. Çok teşekkür ederim. Benim karşı tanıtım için çok zamanım olmuyor. Nasıl yazılır konusunda bir fikrim yok. Çok başarılar diliyorum. Teşekkürler.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.